avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... reducere termen pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

reducere termen pensionare

este adevarat ca daca nu ai 35 de ani de contributivitate, poveste cu reducerea perioadei de pensionare daca ai nascut/infiat copii e valavila numai in acest caz. daca am 34 de ani si am facut 2 copii, nu conteaza....
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 18:42, 23 Mai 2024
1. Legea nr. 360 din 29 noiembrie 2023 privind sistemul public de pensii - in vigoare de la 01.09.2024, cu exceptia catorva articole
art. 51
(1) Femeile care au realizat stagiul complet de cotizare contributiv
și care au născut și crescut copii până la vârsta de 16 ani beneficiază de reducerea vârstei standard de pensionare prevăzută în anexa nr. 5, astfel:
....


art.47
....
(3) Stagiul complet de cotizare contributiv este de 35 de ani, atât pentru femei, cât și pentru bărbați.
....

In speta, daca nu ati realizat stagiul complet de cotizare contributiv nu beneficiati de reducerea mentionata la art.51 alin.1 din noua lege a pensiilor.

2. Care este data nasterii ?
iulie 1962. problema este ca o femeie care a nascut 3 copii si are 34 de ani de cintributie nu beneficiaza de reducere dar una care are 1 an in plus de contributie , beneficiaza........e un pic ..."discriminatoriu" :)
In cazul de fata conditia de stagiu complet contributiv este de 32 ani si 9 luni.
Iulie 1962 Octombrie 2024 62/3 32/9

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua,poate ma puteti ajuta cu nu raspuns la urmatoarea intrebare:sunt ... Geta Molnar Geta Molnar Buna ziua,poate ma puteti ajuta cu nu raspuns la urmatoarea intrebare:sunt nascuta pe 2 ianuarie 1967 ,am nascut si crescut 4 copii,am o vechime in munca de 23 ... (vezi toată discuția)
Buna ziua revin cu o întrebare ,pot cumpara vechime până la ... sedin sedin Buna ziua revin cu o întrebare ,pot cumpara vechime până la vârsta de pensionare cuatumul este acum este de 750 lei/luna sunt născută în iunie 2023 ... (vezi toată discuția)
Pensie georgiana92 georgiana92 Buna seara, as vrea sa stiu daca are sanse sa iese la pensie sau la pensie anticipata maicamea anul acesta. Ea are 35 de ani lucrati, dintre care 20 de ani ... (vezi toată discuția)