Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... reducere termen pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

reducere termen pensionare

este adevarat ca daca nu ai 35 de ani de contributivitate, poveste cu reducerea perioadei de pensionare daca ai nascut/infiat copii e valavila numai in acest caz. daca am 34 de ani si am facut 2 copii, nu conteaza....
1. Legea nr. 360 din 29 noiembrie 2023 privind sistemul public de pensii - in vigoare de la 01.09.2024, cu exceptia catorva articole
art. 51
(1) Femeile care au realizat stagiul complet de cotizare contributiv
și care au născut și crescut copii până la vârsta de 16 ani beneficiază de reducerea vârstei standard de pensionare prevăzută în anexa nr. 5, astfel:
....

art.47
....
(3) Stagiul complet de cotizare contributiv este de 35 de ani, atât pentru femei, cât și pentru bărbați.
....

In speta, daca nu ati realizat stagiul complet de cotizare contributiv nu beneficiati de reducerea mentionata la art.51 alin.1 din noua lege a pensiilor.

2. Care este data nasterii ?
iulie 1962. problema este ca o femeie care a nascut 3 copii si are 34 de ani de cintributie nu beneficiaza de reducere dar una care are 1 an in plus de contributie , beneficiaza........e un pic ..."discriminatoriu" :)
In cazul de fata conditia de stagiu complet contributiv este de 32 ani si 9 luni.
Iulie 1962 Octombrie 2024 62/3 32/9