avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, ce trebuie sa trec intr-o adeverinta in ce ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, ce trebuie sa trec intr-o adeverinta in ce priveste ...

Buna ziua,
ce trebuie sa trec intr-o adeverinta in ce priveste acprdul global. Am orele dar nu am pe statul de plata nici o rubrica in care sa scrie, suma acord global. Sunt trecute salariul de incadrare, salariul tarifar ptr.calculul contributiei pensie alimentara, sporul de vechime, de noapte, conditii deosebite, total retributii si atat. Dar respectivul a lucrat in acord toata luna. De unde stiu eu care sunt sumele in acord?... II trec orele si total retributii? Pentru celelalte sporuri s-a eliberat adeverinta .
Multumesc
Cel mai recent răspuns: mireteo , utilizator 08:16, 24 Mai 2024
Adeverință acord global (anexa 6 Legea 360/2023)
[ link extern ] /
Multumesc. Stiu, dar nu e suficient. Nu ma ajuta prea mult...
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
pensionarii din sistemul public de pensii care au adeverinte cu venituri realizate anterior 01.04.2001 sau care nu sunt intocmite corect, vor prezenta la dosarul de pensie adeverinte care sa respecte modelul prevazut in anexa din Ordinul MMPS nr.487/2021 in vederea recalcularii
[ link extern ] /
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recalcularea pe noua lege a pensiilor. buna ziua, am lucrat neintrerupt din 16.10.1978 pana in 16.10.2015 ... Rodica Sangeorzan Rodica Sangeorzan Buna ziua, am lucrat neintrerupt din 16.10.1978 pana in 16.10.2015 si am avut nenumarate prime si premii. La calculul punctelor de pensie din vechea lege ... (vezi toată discuția)
Am iesit la pensie conform legii 263 in anul 2009. la calcularea ... stereciu ion stereciu ion Am esit la pensie comform legii 263 in anul 2009. La calcularea punctajului sa luat in calcul salariul tarifar din cartea de munca.In 2022 am depus la casa de ... (vezi toată discuția)
Recalculare pensie acord global negu negu Incepand cu 01.03.2011 m-am pensionat partial anticipat. La determinarea punctajelor lunare, Casa de pensii nu a tinut cont de acordul global, desi societatea ... (vezi toată discuția)