avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1083 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua! Este legal ca in momentul in care inscrii ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua! Este legal ca in momentul in care inscrii copilul ...

Buna ziua! Este legal ca in momentul in care inscrii copilul la cresa sa fii obligat ca in termen de 30 de zile sa iti reiei activitatea la locul de munca?Am inteles ca unele crese de stat cer acest lucru conform HCL 78/2023.Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 05:59, 24 Mai 2024
HCL nu se poate aplica decat pe teritoriul unitatii adminitratie care a emis-o.

Cine a emis hotararea mentionata de dvs?


Cornel Vasile a scris:

HCL nu se poate aplica decat pe teritoriul unitatii adminitratie care a emis-o.

Cine a emis hotararea mentionata de dvs?

Buna seara!Este vorba de cresele din sectorul 6 din Bucuresti iar acel HCL este emis de Primaria Sectorului 6
Citind acea HCL nu reiese clar ce spuneti ... .

9. adeverinţă de angajat pentru fiecare dintre părinţi/reprezentanţi legali, cu menţiunea că aceasta are o
valabilitate de 30 de zile de la data emiterii;


10. decizia de suspendare a contractului de muncă SAU decizia privind aprobarea acordării indemnizaţiei de
creştere copil, eliberată de Agenţia pentru Plăţi şi Inspecţie Socială a Municipiului Bucureşti, în cazul în care unul dintre părinţi se află în concediu de creştere şi îngrijire copil;
...


Cornel Vasile a scris:

Citind acea HCL nu reiese clar ce spuneti ... .

9. adeverinţă de angajat pentru fiecare dintre părinţi/reprezentanţi legali, cu menţiunea că aceasta are o
valabilitate de 30 de zile de la data emiterii;


10. decizia de suspendare a contractului de muncă SAU decizia privind aprobarea acordării indemnizaţiei de
creştere copil, eliberată de Agenţia pentru Plăţi şi Inspecţie Socială a Municipiului Bucureşti, în cazul în care unul dintre părinţi se află în concediu de creştere şi îngrijire copil;
...


Buna ziua!La art. 20 alin. 1 este specificat acest lucru:
“ Art. 20. Conditii eliminatorii
Părintii/reprezentantii legali au obligatia, sub sanctiunea pierderii locului următoarele obligatii:

(1) In situatia in care, parintele/reprezentantul legal al copilului a cărui cerere de inscriere este declarat admis se afla in perioada de concediu de ingrijire copil, in termen de 30 de zile de la data admiterii copilului În cresã, are obligatia de a prezenta adeverinta de reluare a activitatii.”
Cred ca se bazeaza pe faptul ca, inscriind copilul la cresa, parintele aflat in CCC isi va relua activitatea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ref. norme noi cresa de stat sector 1, bucuresti Lasora Lasora Buna seara, Am un baietel in varsta de 14 luni - nascut pe 16 septembrie 2019, inscris din data de 2 decembrie 2019 pe lista de asteptare a unei crese de ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, daca sunt in concediu pentru creșterea copilului, ... adrian_huned adrian_huned Buna ziua, Daca sunt in concediu pentru creșterea copilului, pot să-l duc la creșă de stat pe parcursul concediului? Risc sa pierd concediul? Multumesc (vezi toată discuția)
Respingere dosar cresa pentru ca mama e in ccc arni83 arni83 Buna ziua, am o nelamurire, exista un termen maxim legal cu cat timp inainte de a termina mama Concediu Crestere Copil am voie sa dau copilul la cresa? Am vrut ... (vezi toată discuția)