Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... BAAR cerere restituire bani după 5 ani
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

BAAR cerere restituire bani după 5 ani

Salutare.
Am următoarea speță: în Sep de 2018 am fost accidentat de cineva fără RCA. În urma constatărilor echipajului de politie venit la locul faptei a ieșit vinovat cel fără RCA (neacordare de prioritate).
După lungi discuții FPVS (Fondul Pentru Victimele Străzii) m-au despăgubit cu 50% din devizul de reparație pe motiv că accidentul s-a produs "din culpa comună" pe data de 6 Mai 2019 {2150 lei->50% din 4300lei}
Zilele trecute m am trezit cu un plic de la Judecătoria sector 2 ca trebuie să restitui 50% din suma pe care mi au dat-o pe motiv ca mi ar fi dat prea mult și accidentul s a produs "din culpa comuna" +ceva dobânzi la această sumă +taxa expertiza pentru un srl. Pana la acest plic nu am primit nici o cerere de plată /restituire de bani.

Întrebare mea pentru dvs este: cum după 5 ani vin și cer jumătate din jumătate?
Care ar fi pașii de urmat pentru anularea acestei erori și eventual sa cer și ceva daune morale.
Primul pas ar fi sa va cautati un avocat. Cat despre daune morale nu poate fi vorba. Puteti insa cere si recupera cheltuielile de judecata.