Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua ! Am un tun antipasari pt. speriatul ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua ! Am un tun antipasari pt. speriatul graurilor la cirese ...

Bună ziua !
Am un tun antipasari pt.speriatul graurilor la cirese și vecinul a sunat la politie și mi-a interzis sa-l mai folosesc. Este legala măsură luata de politie. Ce lege am încălcat?
Mulțumesc!
Articolul 2
Constituie contravenție săvârșirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiții încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracțiuni:
25) tulburarea, fără drept, a liniștii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;
Articolul 3
(1) Contravențiile prevăzute la art. 2 se sancționează după cum urmează:
b) cu amendă de la 200 lei la 1.000 lei, cele prevăzute la pct. 1), 12), 16), 24), 25) și 28);
[ link extern ]