Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Folosirea curtii comune
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Folosirea curtii comune

Buna ziua,
M-am mutat intr-un bloc mic, 8 apartamente. Blocul are o curte destul de generoasa. Cei doi vecini de la parter si-au construit cu ani in urma cate o anexa in spatele blocului, pe propriatatea comuna, fara autorizatie de constructie. Unul din ei a ingradit o parte a curtii transformand-o in curte proprie, fara acordul celorlalti proprietari.

Problema este ca fiecare proprietar are o masina pe care o parcheaza in curte. Eu, ultimul venit, nu am loc in curte, parchez pe strada pe unde apuc.

Intrebarea este: trebuie sa apelez la justitie sau la care institutie pentru demolarea celor doua anexe si a gardului de separare?

Multumesc!
La primarie. Primaria localitatii e proprietatea domeniului public.
Cereti sa va faca parcari si locuri de joaca nu garajele unora si alte anexe,
Daca nu raspunde primaria va plangeti la prefectura de situatie si de primarie.
Cam asa sunt in multe locuri din ILFOV si au inceput sa darame anexele din spatele blocurilor.
Multumesc