Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Legea 61/1991
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Legea 61/1991

Buna seara!! Doresc o lamurire de la cineva avizat deoarece parerile sunt impartite Legea 61/1991 paragrafele privitoare la tulburarea linistii publice sunt sanctionabile de catre politie doar in intervalul 22.00-8.00 si 13-14?. Sau muzica in boxe de putere mare la volum maxim nu e permisa in nici un moment al zilei ?.. Volumul e infernal..zilnic..Politia chemata de 5-6 ori a dat doar avertismente..o singura data a dat cred 500 lei..Ce pot sa fac. Si eu si vecinii suntem la limita suportabilitatii... Am facut si reclamatie scrisa.Politia cica pana la ora 22 pot sa faca ce vor..Pot face plangere la IPJ judetean?..eu stau la tara si mi se pare suspecta atitudinea politistilor de aici...
constantin29, utilizator
Legea 61/1991 , sactioneaza urmatoarele fapte :
- tulburarea, fără drept, a liniștii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;

- tulburarea liniștii locatarilor între orele 22,00-8,00 și 13,00-14,00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuințele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinația de locuințe ori situat în imediata vecinătate a acestora;

- organizarea de petreceri cu caracter privat și utilizarea de aparatură muzicală la intensitate de natură a tulbura liniștea locuitorilor, în corturi, alte amenajări sau în spațiu neacoperit, situate în perimetrul apropiat imobilelor cu destinația de locuințe sau cu caracter social, în mediul urban;
Cereti politiei sa aplice cumulativ prevederile art.2 pct.25-27 din Legea nr. 61/ 1991 republicata.
Gasiti legea aici: [ link extern ]