Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Schimbare destinatie spatiu de birou in spatiu de ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Schimbare destinatie spatiu de birou in spatiu de locuit

Sunt interesat de achizitia unui apartament care a fost incadrat inca de la primirea autorizatiei de construire drept birou. As dori sa il transform in spatiu de locuit. Apartamentul necesita compartimentare si aduse modificari, dar fara sa fie nevoie de modificari structurale (acesta fiind open-space), practic vor fi adaugati pereti de rigips.
Alex.george90, utilizator
Da se poate. Solicitati un certificat de urbanism cu niste relevee (initial+propunere), iar cu certificatul de urbanism un topograf autorizat va poate face schimbarea de destinatie in cartea funciara.
Practic v-ati incadra la
" n) modificări de compartimentare nestructurală, demontabilă, realizată din materiale uşoare;
o) schimbarea de destinaţie, numai în situaţia în care pentru realizarea acesteia nu sunt necesare lucrări de construire/desfiinţare pentru care legea prevede emiterea autorizaţiei de construire/desfiinţare, cu încadrarea în prevederile documentaţiilor de urbanism aprobate;"

deci nu o sa fie nevoie de autorizatie de construire.