Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Casa construita pe teren cota parte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Casa construita pe teren cota parte

Am o casa construita pe un teren care este cota parte cu fratii mei. Am construit casa si am grija de toata gradina de 25 de ani. Terenul mi-a fost dat de bunicul meu fara act de cumparare la notar.
Dupa moartea bunicului si tatalui meu, printr-o hotarare judecatoreasca s-a facut drept de proprietate prin partaj succesoral pe pamantul bunicului (unde locuiesc eu acum) si apare cota actuala 1/6 in dreptul numelui meu si al fratilor mei avand fiecare cota egala.
2 dintre frati acum doresc cota lor de pamant. Ce pot face in situatia asta? De mentionat ca casa+anexa depasesc mp din cota parte.
cereti partajul daca nu gasiti intelegere si cereti sa vi se atribuie si cota lor si sa le dati bani ( sulta)pt ele.
Fratii mei nu doresc bani, ci bucata de teren. De asemenea m-au amenintat ca trebuie sa distrug anexa deaorece depasesc mp din cota mea chiar daca am platit impozit pe casa toti anii acestia.