Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua Va rog sa imi spuneti daca se majoreaza si ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua Va rog sa imi spuneti daca se majoreaza si salariile ...

Buna ziua
Va rog sa imi spuneti daca se majoreaza si salariile celor din administratia locala a Municipiului Bucuresti, repectiv a primariilor de sector.
Multumesc
De cand?
DE LA 1 IUNIE SI 1 SEPTEMBRI CONFORM ULTIMEI ORDONANTE
OUG 53/2024
art. I
(1) Prin derogare de la prevederile art. 12 alin. (2) din Legea-cadru nr. 153/2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, cu modificările și completările ulterioare, salariile de bază stabilite pentru personalul prevăzut în anexele nr. III, IV, VII, VIII, în cap. II al anexei nr. I, precum și în cap. VI al anexei nr. V la Legea-cadru nr. 153/2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, cu modificările și completările ulterioare, aflate în plată, se majorează cu 10%, față de nivelul acordat pentru luna decembrie 2023, în două tranșe, respectiv cu 5% față de nivelul acordat pentru luna decembrie 2023 începând cu luna iunie 2024 și cu 5% față de nivelul acordat pentru luna decembrie 2023 începând cu luna septembrie 2024.
(2) Majorarea prevăzută la alin. (1) se aplică și asupra cuantumului salariului prevăzut la art. 1 alin. (1) lit. a) din secțiunea 1, cap. IV al anexei nr. IV din Legea-cadru nr. 153/2017, cu modificările și completările ulterioare.
.....

Anexa nr. VIII se refera la FAMILIA OCUPAȚIONALĂ DE FUNCȚII BUGETARE „ADMINISTRAȚIE“.
Buna ziua, mai concret da sau nu. Se aplica si administratiei publice locale, chiar daca salariilie sunt stabilite prin hotarare de consilu de catre primar, conform art. 11 din Legea nr. 153/20017?
Scrie clar in lege ca se aplica.