Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pot detine 2 tutele concomitent?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pot detine 2 tutele concomitent?

Buna dimineata. Din luna iunie a anului trecut, eu si sotul meu o avem in plasament in regim de urgenta pe nepotica mea (avem si hotarare judecatoareasca in acest sens). Sora mea (adica mama fetitei) a fost recent diagnosticata cu schizofrenie paranoida, avand multiple internari la psihiatrie, iar vestile de acolo nu sunt deloc bune, in sensul ca urmeaza sa fie declarata ca nu se mai afla in deplinatatea facultatilor ei mentale. In cazul in care are nevoia sora mea de un tutore, am putea eu si sotul sa o luam tot sub aripa noastra? Putem acea concomitent doua tutele? Din pacate mama mea este destul de in varsta si are si ea problemele ei de sanatate, si nu poate avea ea grija de sora mea. Precizez faptul ca oricum eu ma ocup de sora mea (mers la medici, cumparat medicamente, aranjat medicamente, platit chirie etc). Va multumesc anticipat pentru raspuns si va doresc o zi placuta. Cu respect!
ionica3727, utilizator
Desemnarea persoanei tutorelui, se dispune de către instanța de judecată.
Dacă judecătorul va considera că puteți fi reprezentat legal pentru 2 cazuri de tutelă specială, atunci se va putea.
Dapix, utilizator
Va multumesc frumos pentru raspuns!