avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Imi poate spune cineva cand a intrat in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Imi poate spune cineva cand a intrat in vigoare L296 ...

Buna ziua,
Imi poate spune cineva cand a intrat in vigoare L296 din 27 octombrie 2023.
Cel mai recent răspuns: gabriel.toma2 , utilizator 10:36, 29 Mai 2024
Legea a intrat in vigoare in termen de 3 zile de la data publicarii ei in Monitorul Oficial, cu exceptiile de mai jos:

Articolul VII
(1) Prevederile art. III intră în vigoare la data de 1 ianuarie 2024, cu următoarele excepții:
a) prevederile pct. 8-10, pct. 16-20, pct. 22-24, pct. 27, pct. 35 și 36 care intră în vigoare la data de întâi a lunii următoare intrării în vigoare a prezentei legi și se aplică începând cu veniturile aferente aceleiași luni;
b) prevederile pct. 13 intră în vigoare începând cu data de 1 iulie 2024 și se aplică deciziilor de impunere emise de organele fiscale începând cu aceeași dată;
c) prevederile pct. 49 și 50 care intră în vigoare la data de 1 iulie 2024;
d) prevederile pct. 54 și 58-63 care intră în vigoare la 15 zile de la data publicării prezentei legi în Monitorul Oficial al României, Partea I.
(2) Prevederile pct. 12, 21, 25, 26 ale art. III se aplică începând cu veniturile aferente lunii ianuarie 2024.
(3) Prevederile pct. 11, 14, 15, 28-34 ale art. III se aplică începând cu veniturile aferente anului 2024.


Articolul VIII
Prevederile art. V și VI intră în vigoare la data de 1 ianuarie 2024.
Va multumesc pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare cumparare panzarumitica panzarumitica Buna ziua! Sunt proprietarul unui apartament cu doua camere in urma unei donatii. Intentionez sa instrainez prin vanzare acest imobil si m-ar interesa, care ... (vezi toată discuția)
Deducere tva achizitionare autoturism pmarius pmarius Buna ziua, In data de 14.04.2009 a aparut in monitorul oficial nr. 249 ordonanta de urgenta cu privire la rectificarea bugetara pe anul 2009. Acolo se ... (vezi toată discuția)