Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Imi poate spune cineva cand a intrat in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Imi poate spune cineva cand a intrat in vigoare L296 ...

Buna ziua,
Imi poate spune cineva cand a intrat in vigoare L296 din 27 octombrie 2023.
Legea a intrat in vigoare in termen de 3 zile de la data publicarii ei in Monitorul Oficial, cu exceptiile de mai jos:

Articolul VII
(1) Prevederile art. III intră în vigoare la data de 1 ianuarie 2024, cu următoarele excepții:
a) prevederile pct. 8-10, pct. 16-20, pct. 22-24, pct. 27, pct. 35 și 36 care intră în vigoare la data de întâi a lunii următoare intrării în vigoare a prezentei legi și se aplică începând cu veniturile aferente aceleiași luni;
b) prevederile pct. 13 intră în vigoare începând cu data de 1 iulie 2024 și se aplică deciziilor de impunere emise de organele fiscale începând cu aceeași dată;
c) prevederile pct. 49 și 50 care intră în vigoare la data de 1 iulie 2024;
d) prevederile pct. 54 și 58-63 care intră în vigoare la 15 zile de la data publicării prezentei legi în Monitorul Oficial al României, Partea I.
(2) Prevederile pct. 12, 21, 25, 26 ale art. III se aplică începând cu veniturile aferente lunii ianuarie 2024.
(3) Prevederile pct. 11, 14, 15, 28-34 ale art. III se aplică începând cu veniturile aferente anului 2024.

Articolul VIII
Prevederile art. V și VI intră în vigoare la data de 1 ianuarie 2024.
Va multumesc pentru raspuns.