Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incompatibilitate membru comisie concurs
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incompatibilitate membru comisie concurs

Bună ziua!

Sunt membru în comisia de concurs într-o autoritate publică. Anul trecut am avut relații contractuale cu unul dintre candidați, relații care au încetat. Sunt incompatibil? Care este temeiul legal?

Mulțumesc!
HG 286/2022
art. 23
Nu poate fi desemnată în calitatea de membru în comisia de concurs sau în comisia de soluționare a contestațiilor persoana care se află în următoarele situații:
a) are relații cu caracter patrimonial cu oricare dintre candidați sau interesele patrimoniale ale sale ori ale soțului sau soției pot afecta imparțialitatea și obiectivitatea evaluării;
.....

Prin urmare, nu exista incompatibilitate ...
Mulțumesc mult!