Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua,o familie compusa din sot, sotie si 2 copii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua,o familie compusa din sot, sotie si 2 copii frate si ...

Buna ziua,o familie compusa din sot, sotie si 2 copii frate si sora. sotul decedeaza,se efectueaza succesiunea in termen legal. intrebare:sotia defunctului poate vinde partea ei din succesiune ficei sale fara sa stie si fiul ei?
Sigur, poate face ce doreste cu partea dansei.
Preferabil ca vanzarea sa se faca prin notar si fiica sa plateasca pretul pietei.
Daca fica plateste pretul prin cont bancar, nu vor fi probleme.
Dar trebuie pastrat ordinul de virament bancar, ca sa aiba proba ca a platit cu adevarat valoarea cumparata.