Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua! Poate sa primeasca diurna un salariat ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua! Poate sa primeasca diurna un salariat inregistrat ...

Buna ziua! Poate sa primeasca diurna un salariat inregistrat in telemunca care este trimis in delegatie si primeste o suma de bani pentru telemunca?
Legea 81/2018
art. 6
(1) Telesalariatul beneficiaza de toate drepturile recunoscute prin lege, prin regulamentele interne si contractele colective de munca aplicabile salariatilor care au locul de munca la sediul sau domiciliul angajatorului.
....

Asadar, un telesariat delegat are dreptul la plata cheltuielilor de transport si cazare, precum si la o indemnizatie de delegare, in conditiile prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca aplicabil.