Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! După decesul părinților mei am făcut ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! După decesul părinților mei am făcut succesiune ...

Bună ziua! După decesul părinților mei am făcut succesiune și am rămas unicul moștenitor al unei case cu terenul aferent. Am vândut casa și am cumpărat un apartament, specificând ca banii provin din moștenirea casei părinților. Apartamentul este pe numele meu. Menționez ca sunt căsătorită și am un copil. Vreau sa va intreb: dacă vreau sa donez acest apartament, trebuie consimțământul soțului și al copilului? Si dacă ei pot ataca acest act de donatie pentru a obține apartamentul? Mulțumesc anticipat și aștept răspunsul dvs.
Bună ziua,
Apartamentul a fost achiziționat și de către soțul dvs., în calitate de coproprietar? Cine apare în Contract și în extrasul CF? Dacă doar dvs. figurați în CF, atunci nu aveți nevoie de consimțământul soțului (și cu atât mai puțin al copilului).
Bunurile moștenite reprezintă bunuri proprii, la fel și veniturile obținute din vânzarea bunurilor proprii.
Dacă donați apartamentul, actul de donație poate fi atacat doar în momentul în care dvs. decedați și doar în situația în care donația încalcă rezerva succesorală (50% din valoarea activului dvs. patrimonial) - și aceasta doar în anumite condiții.

Numai bine!