Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pentru mostenire fratele ma acuza ca tatal lui nu este ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pentru mostenire fratele ma acuza ca tatal lui nu este si al meu

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie:
Suntem 2 frati recunoscuti de acelasi tata (ambii avem in certiticatul de nastere acelasi tata)
Primul frate a ramas cu tatal, eu am fost incredintat pentru crestere de la 1 an catre un alt "tata".
Tatal din certificat a decedat(a decedat si mama) acum fratele sustine ca noi nu avem acelasi tata si vrea sa faca testul de paternitate, pentru mostenire...
Risc ceva daca nu ma prezint?
Mi-se poate "anula" certificatul de nastere?
Actiunea in tagada paternitatii, astfel cum se numeste calea prin care persoanei care i s-a stabilit in certificatul de nastere un tata i se contesta filiatia fata de acesta poate fi pornita (art. 429 Cod civi.) de a) soţul mamei, b) de mamă, de c) tatăl biologic, precum şi de d) copil. Dupa cum se vede fratele copilului - aici copil are sens de descendent direct, minor sau matur, indiferent - nu are calitatea de a tagadui paternitatea fratelui sau. Asa ca nu riscati nimic daca nu va prezentati. Mergeti la notar si declarati ca acceptati mostenirea si lasati-l sa se agite. Dupa un timp se va linisti si va accepta sau va va da in judecata - fara temei.
Sunteti un copil născut în timpul casatoriei sau v-a recunoscut pt ca sunteți din afara căsătoriei?
Cum adică ati fost încredințat altui tata?

gi-jane2 a scris:

Sunteti un copil născut în timpul casatoriei sau v-a recunoscut pt ca sunteți din afara căsătoriei?
Cum adică ati fost încredințat altui tata?

Sunt nascut in timpul casatoriei.
Lumea spune ca in timpul casatoriei, mama s-ar fi culcat cu "tatal" (amant) caruia i-am fost ulterior incredintat dar am fost trecut pe numele sotului mamei.

Adalbert Gabriel Gazdovici a scris:

Actiunea in tagada paternitatii, astfel cum se numeste calea prin care persoanei care i s-a stabilit in certificatul de nastere un tata i se contesta filiatia fata de acesta poate fi pornita (art. 429 Cod civi.) de a) soţul mamei, b) de mamă, de c) tatăl biologic, precum şi de d) copil. Dupa cum se vede fratele copilului - aici copil are sens de descendent direct, minor sau matur, indiferent - nu are calitatea de a tagadui paternitatea fratelui sau. Asa ca nu riscati nimic daca nu va prezentati. Mergeti la notar si declarati ca acceptati mostenirea si lasati-l sa se agite. Dupa un timp se va linisti si va accepta sau va va da in judecata - fara temei.

Va multumesc foarte mult pentru raspunsul detaliat, Voi avea nevoie de informatiile furnizate de dv.