Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Ref dubla cetatenie Fata mea, cetatean roman, ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Ref dubla cetatenie Fata mea, cetatean roman, locuieste acum in Usa si a obținut ...

Fata mea, cetatean roman, locuieste acum in Usa si a obținut acum si cetatenia americană. Imi spune ca la depunerea juramantului trebuie sa declare ca renunta la cetatenia romana si sa predea pașaportul, adica sa nu aiba dubla cetatenie.
Personal nu mi vine sa cred ca nu poti avea dubla cetatenie . Va rog sa mi spuneti daca asa prevede constituția lor.
Va multumesc f mult
Prrs
Nu este adevărat , nu se cere așa ceva în SUA , sa mearga liniștită și sa depună jurământul . Se preda doar Green Card-ul urmând să-și depună actele pentru pașaportul american după obținerea Certificatului de naturalizare .
Corect, in SUA nu se obisnuieste asa ceva. Olanda si Spania au astfel de prevederi, dar nu SUA.
Nu se cere renuntarea la cetatenia romana! SUA si Romania tolereaza dubla cetatenie.