avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1073 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Ref dubla cetatenie Fata mea, cetatean roman, ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Ref dubla cetatenie Fata mea, cetatean roman, locuieste acum in Usa si a obținut ...

Fata mea, cetatean roman, locuieste acum in Usa si a obținut acum si cetatenia americană. Imi spune ca la depunerea juramantului trebuie sa declare ca renunta la cetatenia romana si sa predea pașaportul, adica sa nu aiba dubla cetatenie.
Personal nu mi vine sa cred ca nu poti avea dubla cetatenie . Va rog sa mi spuneti daca asa prevede constituția lor.
Va multumesc f mult
Prrs
Cel mai recent răspuns: Ina2014 , utilizator 00:12, 24 Iunie 2024
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu este adevărat , nu se cere așa ceva în SUA , sa mearga liniștită și sa depună jurământul . Se preda doar Green Card-ul urmând să-și depună actele pentru pașaportul american după obținerea Certificatului de naturalizare .
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Corect, in SUA nu se obisnuieste asa ceva. Olanda si Spania au astfel de prevederi, dar nu SUA.
Nu se cere renuntarea la cetatenia romana! SUA si Romania tolereaza dubla cetatenie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum poți obține cetățenia sua? Luca_20184 Luca_20184 Cum poți să obții dubla cetățenie Română și Americană? (vezi toată discuția)
Cetatenie dubla (romana si spaniola) anisoarab anisoarab Femeie,cetatean roman,casatorita in spania cu sot spaniol,cetatean spaniol Daca solocita cetatenie spaniola,trebuie sa renunte la cetatenia romana? Multumesc! (vezi toată discuția)
1. autentificare de prenume. 2. obtinerea uni pasaport romanesc. 3. obtinerea cetateniei romane pentru un copil nascut in sua DucuIonescu DucuIonescu 1. Sint cetatean roman stabilit in SUA. Prenumele meu romanesc pe certificatul de nastere este terminat in -ru iar eu sint naturalizat ca cetatean americat cu ... (vezi toată discuția)