Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Firma are un contract de chirie cu 2 persoane
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Firma are un contract de chirie cu 2 persoane

In prezent, firma noastra are un contract de chirie cu 2 persoane fizice(50/50). Societatea noastra fiind chiriasul. Impozitul pe chirie cf legii se plateste de catre chirias.

Intrebarea noastra:
Cand facem plata catre bugetul de stat pentru acest tip de impozit, ar trebui sa trecem la sectiunea de "cod fiscal" din aplicatia bancara CNP-ul celor doi proprietari? Iar la sectiunea de" beneficiar " sa trecem numele proprietarilor ? desi facem plata catre contul de trezorerie a bugetului de stat.

Pentru ca noi pana in prezent cand am platit acest impozit, am trecut la "beneficiar" - bugetul de stat, iar la "cod fiscal" cui-ul societatii noastre, in ideea ca acest impozit e datoria noastra de plata.
Multumesc anticipat pentru lamuriri!
george-neagu, moderator
Raspunsul este: NU . La beneficiar treceti " Bugetul de Stat " , iar la cod fiscal scrieti cui-ul firmei dvs.