avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1059 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Solicitare plata activ pensie privată (handicap ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Solicitare plata activ pensie privată (handicap grad2/acc)

Bună seara ! Întrebarea mea este , următoarea :
Pot solicita plata netului activ din pensia privată (pilon 2) , dacă dețin un certificat de handicap (accentuat /2 ) , chiar daca și lucrez în continuare la program flexibil ?
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 17:13, 31 Mai 2024
Nu. Nu se poate renunța la pilonul 2, pentru că încadrarea în grad de handicap n-are nici o legatură cu pensia privată.
Aveți drepturi și obligații egale, la fel ca toți contribuabilii de la fondurile de pensii din pilonul 2.
Ultima modificare: Vineri, 31 Mai 2024
Dapix, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reintoarcere la program de 8h cu renuntare la pensia de invaiditate- urgent flori19742003 flori19742003 Buna ziua, Am fost incadrata cu pensie de invaliditate de grad III in urma diagnosticului de neoplasm mamar stang. De asemenea am certificat de handicap cu ... (vezi toată discuția)
Spor 15 % salariu.handicap accentuat. netsky netsky Buna ziua, Am citit undeva ca se acorda un spor de 15 % din salariu, persoanelor care detin un certificat de incadrare in grad de handicap accentuat sau ... (vezi toată discuția)
Legislatia muncii;cum trebuie să procedeze angajatorul în cazul în care ... veronicam veronicam Cum trebuie să procedeze angajatorul în cazul în care primește un certificat de handicap grad-accentual și care solicită scutirea de impozit și ... (vezi toată discuția)