Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Solicitare plata activ pensie privată (handicap ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Solicitare plata activ pensie privată (handicap grad2/acc)

Bună seara ! Întrebarea mea este , următoarea :
Pot solicita plata netului activ din pensia privată (pilon 2) , dacă dețin un certificat de handicap (accentuat /2 ) , chiar daca și lucrez în continuare la program flexibil ?
Nu. Nu se poate renunța la pilonul 2, pentru că încadrarea în grad de handicap n-are nici o legatură cu pensia privată.
Aveți drepturi și obligații egale, la fel ca toți contribuabilii de la fondurile de pensii din pilonul 2.
Dapix, utilizator