Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Se taie grupa de la 1 septembrie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Se taie grupa de la 1 septembrie?

Eu zic sa depuneti dosarul dupa 01/09/2024 pentru pensie de limita de varsta,
Poate nu m-am făcut bine înțeleasă în acest moment am 56 ani,împlinesc 57 în 09/07 2024,am 38 ani lucrati efectiv + 10 ani grupa,deci +3 ani total 41ani,pot ieși acum anticipat fără penalizare sau de drept peste 2 ani când împlinesc 59,bineînțeles ca îmi depun în august dosarul,dar ms interesa treaba cu grupa.Cslcklul a fost făcut de un fomn care a lucrat lz casa de pensii
Iulie 1967 Octombrie 2030 63/3
-63 ani si 3 luni - 5 = 58 ani si 3 luni - pensie anticipata pe actuala lege 263/2010.
-Pe legea 360/2023 - limita de varsta tot la implinirea varstei de 58 ani si 3 luni, in baza art.56 .