Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am facut o sesizare si am primit raspuns de la ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am facut o sesizare si am primit raspuns de la procurorul ca ...

Am facut o sesizare si am primit raspuns de la procurorul ca din fapta nu reies cu suficienta claritate fapte care sa poata fi incadrat penal. Procurorul poate sa inchide ochii si sa spuna nu vad nimic si nu vreau sa vad ceva, fara sa justifica si sa spuna dece cineva nu a incalcat legei respective?
Va multumesc.
Da, dacă plangerea penală nu este motivată de avocat se întâmplă des asa ceva.
De ce credeți ca procurorii, avocatii si judecatorii fac facultatea de drept?
Nu o fac ca să pună diploma în rama.

București 2024
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Si nu trebuie sa spuna dece cineva nu a incalcat o lege? Sau ce nu este clar? Ca dovada si explicatia sunt clar facut.
... de ce cineva nu a incalcat o lege? ...

Cineva nu a incalcat o lege, pentru ca a respectat-o.

Ca dovada si explicatia sunt clar facut.

Daca ati explicat si in plangere la fel cum ati facut-o mai sus, atunci se intelege de ce nu este clar.
Apelati cu incredere la un avocat sa va citeasca plangerea formulata.