Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua! Doresc sa stiu cu respect daca in perioada ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua! Doresc sa stiu cu respect daca in perioada concediului ...

Bună ziua! Doresc sa stiu cu respect daca in perioada concediului maternal timp de 2 ani primesc grupa a 2a de munca, lucrez ca asistent medical la psihiatrie este vorba de 1997. 1999
Perioada cât stați în CCC, nu munciți la grupa a 2-a la psihiatrie, ci stați acasă cu copilul.
Deci nu este posibil ca perioada de CCC să fie considerată discriminatoriu la unii grupa 1, la alții grupa 2 și la marea majoritatea grupa 3.
Statul acasă în CCC, reprezintă pentru toata lumea grupa 3.
Dapix, utilizator
Daca vorbiti despre perioada 1997/1999 , atunci perioada concediului pentru îngrijirea copilului în vârsta de până la 2 ani constituie vechime în munca.

Perioada concediului pentru creșterea copilului nu constituie activitate desfasurata in conditii speciale/deosebite de munca.