Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Calcul salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Calcul salariu

Am un salariu brut de 3320 lei și iau în mână 2012 lei iar persoanele care au un salariu brut de 3300 iau un net de 2079.. De ce pentru 20 de lei pe care angajatorul mi i a plătit peste minimul pe economie eu pierd 67 de lei ?
george-neagu, moderator
E din cauza celor 20 lei peste 3.300 lei. Angajatorul dvs este cauza acestui venit net.

Dacă aveați doar 3.300 lei, ați fi primit în mână suma netă de 2.079 lei.
200 de lei din brut sunt neimpozabili, dar numai la brutul de 3.300 lei.
Dapix, utilizator