Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cumpar marfa din China
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cumpar marfa din China

Buna seara, daca eu cumpar marfa din china si nu mi se ofera factura , doar o chitanta ce pot face sa vand acea marfa legal?
george-neagu, moderator
Declarați corect marfa la vamă și achitati toate taxele vamale și TVA-ul. Documentele vamale pot servi ca dovadă pentru legalitatea importului în cazul unui control fiscal.

În lipsa unei facturi vă puteți folosi și de contract sau de documentele care țin loc de contract și care dovedesc că cererea dumneavoastră s-a întâlnit cu oferta furnizorului dumneavoastră.
ILIE ANDRIES, Contabil