Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Indemnizația minimă după 1 septembrie 2024
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Indemnizația minimă după 1 septembrie 2024

Bună dimineața!
Ma poate ajuta și pe mine cineva cu un răspuns?
Ce se întâmplă mai exact de la 1 septembrie 2024 cu pensia de incapacitate muncă în cazul persoanelor care nu au contribuit 15 ani sau deloc și primesc indemnizația minimă (pensia minimă) de 1281 lei , va rămâne așa, se va mai mari?
Vă mulțumesc!
In functie de punctele acumulate pana la recalculare(deschiderea drepturilor) si punctele de stabilitate daca are dreptul la ele, pensia poate creste, sau sa ramana aceiasi.Mai exista si varianta in care pensia sa creasca in interiorul sumei de 1281 lei.
Bună ziua! Mulțumesc frumos.
Ideea este ce se întâmplă cu persoanele care nu au muncit/contribuit nimim 15 ani și în prezent primesc acei 1281 lei...ce se va întâmpla din septembrie, o sa îi mai primim sau nu, se vor mai mari odată cu pensia minimă sau nu?
Prin alte părți se vehiculează ca vor fi probleme în sensul ca nu se vor mai da.
Are cineva o informație în sensul ăsta?

Carp Mircea a scris:

In functie de punctele acumulate pana la recalculare(deschiderea drepturilor) si punctele de stabilitate daca are dreptul la ele, pensia poate creste, sau sa ramana aceiasi.Mai exista si varianta in care pensia sa creasca in interiorul sumei de 1281 lei.

Persoanele care sunt in pensie de invaliditate vor primi in continuare pensii atata timp cat vor ramane incadrate in grade de invaliditate.Doar punctele acumulate,punctele de stabilitate si noua formula de calcul pot conduce la majorarea pensiei de invaliditate.
Vă mulțumesc domnul Carp!
Ma informat cineva ca din ianuarie 2025 cei 1281 lei se vor mari cu 10.4%