Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, As dori sa aflu daca HG 1588 / 2007 ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, As dori sa aflu daca HG 1588 / 2007 actualizata in ...

Buna ziua,

As dori sa aflu daca HG 1588 / 2007 actualizata in 2016 “Norme Metodologice de aplicare a legii nr 230/2007 privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari” mai este valabila sau a fost anulata si inlocuita.
Ma intereseaza daca prevederile art 24 alin 1 din documentul mentionat mai sunt valabile, respectiv daca stabilirea cuantumului fondului de rulment se face prin echivalare cu suma care a fost necesara pentru acoperirea cheltuielilor lunare inregistrate de asociatia de proprietari in anul expirat, la nivelul lunii cu cheltuielile cele mai mari.

[ link extern ] /

sau

[ link extern ]

Va multumesc anticipat
Legea s-a schimbat in 2018, gasiti informatii aici :
[ link extern ]
Dar in ceea ce priveste intrebarea, regula e la fel.
latka, utilizator
Art. 110 din legea nr. 196/2018 ( în vigoare de la 28 septembrie 2018 ):

„La data intrării în vigoare a prezentei legi se abrogă Legea nr. 230/2007 privind înființarea, organizarea și funcționarea asociațiilor de proprietari, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 490 din 23 iulie 2007, cu modificările și completările ulterioare, precum și Hotărârea Guvernului nr. 1.588/2007 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 230/2007 privind înființarea, organizarea și funcționarea asociațiilor de proprietari, publicată în
Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 43 din 18 ianuarie 2008, precum și orice alte prevederi contrare”.

În privința fondului de rulment, găsiți reglementările la art. 72 din legea nr. 196/2018.

gabros98 a scris:

Buna ziua,

As dori sa aflu daca HG 1588 / 2007 actualizata in 2016 “Norme Metodologice de aplicare a legii nr 230/2007 privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari” mai este valabila sau a fost anulata si inlocuita.
Ma intereseaza daca prevederile art 24 alin 1 din documentul mentionat mai sunt valabile, respectiv daca stabilirea cuantumului fondului de rulment se face prin echivalare cu suma care a fost necesara pentru acoperirea cheltuielilor lunare inregistrate de asociatia de proprietari in anul expirat, la nivelul lunii cu cheltuielile cele mai mari.

robert1958, utilizator