Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Ca sotie de diplomat in perioada de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Ca sotie de diplomat in perioada de suspendare ...

Buna ziua,
Ca si sotie de diplomat in perioada de suspendare a contractului de munca pe perioada in care am insotit sotul la post se considera ca vechime in munca? Angajatorul nu vrea sa imi calculeze aceasta eprioada de aprox 5 ani, motivand ca a fost suspendat contractul de munca si nu au temei legal. In cazul in care exista o lege imi puteti spune? Multumesc,
Legea 495/2004
art.62
(1) Soţul/soţia care însoţeşte personalul trimis în misiune permanentă în străinătate şi căruia/căreia i se suspendă raporturile de muncă sau raporturile de serviciu pe perioada respectivă beneficiază de stagii de cotizare utile la stabilirea pensiei, cu plata de către unitatea trimiţătoare a contribuţiei la sistemul public de pensii, la nivelul ultimului salariu avut înaintea plecării. Baza lunară de calcul a contribuţiei nu poate depăşi plafonul de trei salarii de bază minime brute pe ţară.
.....
multumesc,