Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna ziua! Vreau sa fac recurs impotriva unei decizii ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna ziua! Vreau sa fac recurs impotriva unei decizii date in ...

Buna ziua! Vreau sa fac recurs impotriva unei decizii date in apel, intr-un proces civil si ma intereseaza daca sunt obligat sa am avocat. Multumesc!
Nu aveți nevoie de av dar logica elementara spune ca dacă ați avut soluții nefavorabile la fond și în apel e greu de crezut ca o sa găsiți soluția magica în recurs,o sa va incadrati în motivele de casare totul fără sprijinul.unui av..

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Nu aveți nevoie de av dar logica elementara spune ca dacă ați avut soluții nefavorabile la fond și în apel e greu de crezut ca o sa găsiți soluția magica în recurs,o sa va incadrati în motivele de casare totul fără sprijinul.unui av..

Am avut solutie favorabila si la fond si la apelul reclamantei ,dar apelul meu pe acordarea cheltuielilor a fost respins, de aceea vreau sa fac recurs. La fond judecatoarea mi-a aprobat doar un capat de cerere referitor la cheltuieli farà sa motiveze de ce nu a acordat toate cheltuielile, iar instantaa de apel a interpretat gresit spunand ca trebuia sa fac cerere completare dispozitiv nici decum apel. Multumesc!
În acest caz verificați motivele de recurs prevazute în CPC și vedeți unde va încadrați.. Obligativitatea asistarii obligatorii în recurs de către avocat a fost declarata neconstituțională cu câțiva ani.in urma..

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

În acest caz verificați motivele de recurs prevazute în CPC și vedeți unde va încadrați.. Obligativitatea asistarii obligatorii în recurs de către avocat a fost declarata neconstituțională cu câțiva ani.in urma..

Va multumesc. Am verificat motivele de recurs prevazute de CPC si eu cred ca ma incadrez la nr.6. As vrea sa stiu cu cat se timbreaza recursul in acest caz si cum se procedeaza. MULTUMESC MULT!