avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 824 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se plateste chiria pe ultimele 30 de zile daca e ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se plateste chiria pe ultimele 30 de zile daca e evacuare silita?

Proprietara apartamenului inchiriat mi spus verbal sa eliberez apartamentul in termen de 30 de zile caci vrea sa il vanda.

Daca nu imi convine a spus ca vin baietii ei sa discute cu mine.

Mai sunt obligat sa platesc chirie pt aceste ultime 30 de zile? ( pe contract mai am de stat 2 luni )

Garantia nu mi o va da, nici nu acopera uzura spune dansa.
Ultima modificare: Luni, 3 Iunie 2024
Andrei20M00, utilizator
Cel mai recent răspuns: pop_m , utilizator 07:50, 5 Iunie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua!

Se intampla foarte des ca locatorii sa faca abuz de calitatea lor. Depinde de ce anume este stipulat si in contractul de locatiune/inchiriere incheiat cu dansa. In mod normal, da, chiria se achita pana la data la care parasiti imobilul, si cu obligatia de a transmite aparamentul cu toate platile la zi. Iar daca apartamentul prezinta numai semnele uzurii firesti, atunci este obligata sa va restituie si garantia.
Dar din nou, este important si ce anume prevede contractul de inchiriere.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Contractul ar trebui sa contina clauzele de reziliere, ce termen de preaviz aveti pentru rezilierea unilaterala?
Transmiteti-i doamnei ca garantia nu are rolul de a acoperi uzura - pentru asta e chiria. Daca nu sunt distrugeri in apartament, nu are niciun motiv sa va retina garantia. Daca garantia e echivalentul unei luni de chirii, puteti sa ii transmiteti locatorului sa pastreze garantia in contul chiriei pe ultima luna, insa daca e mai mare nu va chiar avantajeaza aceasta solutie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Clauza in contractul de inchiriere spatiu ContSters75393 ContSters75393 Doresc sa inchei un contract de inchiriere spatiu comercial pe o durata de 3 ani dar am o nelamurire in cazul in care firma nu m-ai da randament pot rezilia ... (vezi toată discuția)
Contract de inchiriere a locuintei netcupeter netcupeter Buna ziua, Am cateva nelamuriri legate de intocmirea unui contract de inchiriere. In \\"Legea privind inchirierea locuintelor si reglementarea raporturilor ... (vezi toată discuția)