Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Buna ziua! Azi, 03 iunie 2024 a venit cineva la poarta ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Buna ziua! Azi, 03 iunie 2024 a venit cineva la poarta spunandu-mi ...

Buna ziua!
Azi, 03 iunie 2024 a venit cineva la poarta spunandu-mi ca este reprezentant ppc (fostul enel) si ca trebuie reinnoit nu stiu ce. I-am spus ca nu sunt eu titularul contractului, este mama mea, dar nu era acasa si i-am zis sa revina maine, dar mi-a spus ca daca am o factura sau o copie de buletin a mamei se poate rezolva. Aproape intra cu japca in curte spunand ca e obosit si prea cald afara (vazand ca am in curte o masa cu umbrela) intre timp o sun pe mama si ii explic situatia, imi spune unde gasesc o copie de pe buletin si ne asezam amandoi la masa. Ii cer din nou sa se legitimeze si mi-a aratat legitimatia. Imi spune ca daca nu facem asa acum, o sa primesc instiintare sa ne prezentam personal la sediu pentru actualizare date sau ceva de genul pentru ca asa trebuie sa faca toti clientii enel deja existenti, actuali ppc. A mai patit cineva asta? Din spusele lui, toti clientii existenti enel trebuia sa faca acest lucru. Bun, ne asezam la masa si imi spune niste chestii care la un moment dat m-a “pierdut” pe drum. Imi explica unele “beneficii” si alte “chestii”. Se apuca si completeaza un formular, probabil un nou contract sau nu stiu ce (tin sa mentionez ca sunt client enel, deci acum sunt actual client ppc). Prima foaie a completat-o gresit ca era altceva imi spune dansul si imi spune sa o arunc ca a incurcat foile (am aceasta foaie). Scoate alta foaie, cea buna de data aceasta, o completeaza cu datele de pe copia buletinului mamei si ma pune sa semnez de doua ori. (Am crezut ca aceasta foaie o sa ramana la mine, dar nu, dupa ce am semnat-o a luat-o si a bagat-o intr-un dosar cu alte foi, probabil cu alte foi de la alti vecini/clienti). Din acest fapt, nu am citit ce am semnat in locul mamei (nu stiu cat este de legal, tinand cont ca nu am vreo imputernicire sau alta chestie legala care imi permite sa semnez in locul ei). Stiu, am gresit, ne-am luat cu “vorba” si am vorbit diferite chestii care nu aveau legatura, parca eram prieteni de o viata si din aceasta cauza nu am citit acea foaie (fata-verso). Bun, acum intrebarea mea este urmatoarea: oare ce am semnat? Este tocmai legal acest lucru sa prelungesti sau sa faci un nou contract ca nu stiu exact ce a facut domnul de la ppc daca titularul contractului nu era de fata? Se poate anula ce am semnat in locul mamei? Daca da, in cat timp? Apropo, dupa ce am semnat, domnul a plecat imediat si dupa mi-am dat seama ca nu e tocmai in regula cum am procedat (ca nu am citit ce am semnat in locul mamei). Ma apuc si caut informatii pe internet, vad ca da, asa este, enel a devenit ppc (nu stiam lucrul asta pana nu mi-a zis domnul de la ppc, iar internetul mi-a confirmat spusele acestuia). Pe foaia de a incurcat-o el imi scrie un numar de asistenta in caz ca am probleme si ca pe termen de un an am doua interventii gratuite in caz de vreo defectiune de maxim 500lei, iar daca interventia depaseste aceasta suma se plateste diferenta ei. (Foaia gresita este un contract, nu stiu daca a doua foaie este identica cu aceasta). Sun la acel numar lasat de dansul, dupa minute bune de asteptare raspunde cineva si ii cer mai multe informatii si ii explic situatia intampinata, la fel cum am scris aici. Imi spune si doamna de la telefon ca da, enel a devenit ppc, ca am contract (nu eu, mama), imi confirma ca au agenti de teren care se ocupa cu asa ceva. Nu a stiut sa imi spuna ce am semnat si parca se contrazicea singura, imi spune ca au agenti pe teren si ca nu trebuia sa ii dau buletinul (copie) ceea ce mi s-a parut cam suspect. O sun pe mama si ii spun ce s-a intamplat, i s-a parut si ei putin cam dubios, dar acum probabil ca este faptul consumat. Ce este de facut in continuare? Sa o trimit zilele astea pe mama la un sediu ppc pentru mai multe detalii si sa lamureasca situatia? Astept raspunsurile dvs. Multumesc!
Conturile Enel au fost preluate de PPC. Puteți să descărcați aplicația și să vă înregistrați. Aveți dreptul să vă și schimbați furnizorul