Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Taxa SGR la restaurant
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Taxa SGR la restaurant

Este legal ca restaurantul sa incaseze de la clienti pe nota de plata si taxa SGR?

Daca da, este legal ca tot ei sa isi opreasca si sticlele goale? Sau trebuie predate clientilor care ulterior is vor recupera taxa SGR la un centru de colectare?

Mentionez ca am fost pus sa platesc taxa SGR, dar sticlele goale tot ei si le-au oprit.

diablo, utilizator
"Garanția va fi percepută doar de la clienții ce NU consumă în locație"
gi-jane2, moderator
va rog textul de lege daca se poate
Am trecut prin asta acum doua saptamini. Fiind la un restaurant si fiind curios am intrebat chelnerita daca imi va trece pe nota de plata contravaloarea ambalajului. Raspunsul a fost transant: daca las sticla la restaurant cind plec nu o trece, dar daca vreau sa plec cu sticla o va trece. Am verificat nota de plata pentru trecerea din oficiu a bacsisului si a taxei SGR si totul a fost in regula. Deci sticla golita de consumator si platita poate fi luata acasa pentru ca apartine consumatorului. Asadar cu sticla intr-o mina si cu bonul fiscal se poate iesi din restaurant fara probleme. Succes!