Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna seara! Este normal ca una din obligatiile unui ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna seara! Este normal ca una din obligatiile unui chirias sa ...

Buna seara!
Este normal ca una din obligatiile unui chirias sa sune asa in contract?
"-să suporte cheltuielile pentru degradările de bunuri sau de instalații ale APARTAMENTULUI sau ale apartamentelor vecinilor provocate numai din cauza sa. "
Eu stiu ca din moment ce platesti chirie , si se strica ceva la instalatia sanitara, normal este sa plateasca proprietarul, este casa lui, si la urma urmei este normal sa se uzeze cate o baterie de chiuveta sau cada, ori se sprge o teava. Normal este sa prepare proprietarul, pentru ca este casa lui, nu este asa?
BESTD, utilizator
E normal da (bunuri sau instalatii) din moment ce este din cauza sa. Instalatiile pot fi si electrice nu numai sanitare sau termice.
Adica chiriasul sa strice si sa nu plateasca?
O baterie buna nu se strica. (Grohe , Hans Grohe , Kludi si Ideal standard astia 4 sunt cei mai buni ) si altii care dau garantie mare (Lidl sau Hornbach gama proprie Avital cu 10 ani garantie)
Noi am avut puse de dezvoltator inn 2008 Ideal standard si la chiuveta si la cada si le avem si acum in stare perfecta. Tot blocul le are mai putin cei care au avut chiriasi.
Codul civil spune asa, referitor la sarcina reparatiilor :
CAPITOLUL V
Contractul de locaţiune
SECŢIUNEA 1
Dispoziţii generale
Art. 1788
Sarcina reparaţiilor
(1) Locatorul este obligat să efectueze toate reparaţiile care sunt necesare pentru a menţine bunul în stare corespunzătoare de întrebuinţare pe toată durata locaţiunii, conform destinaţiei stabilite potrivit Art. 1799.
(2) Sunt în sarcina locatarului reparaţiile locative, a căror necesitate rezultă din folosinţa obişnuită a bunului.
(3) Dacă, după încheierea contractului, se iveşte nevoia unor reparaţii care sunt în sarcina locatorului, iar acesta din urmă, deşi încunoştinţat, nu începe să ia de îndată măsurile necesare, reparaţiile pot fi făcute de locatar. În acest caz, locatorul este dator să plătească, în afara sumelor avansate de locatar, dobânzi socotite de la data efectuării cheltuielilor.
(4) În caz de urgenţă, locatarul îl poate înştiinţa pe locator şi după începerea reparaţiilor, dobânzile la sumele avansate neputând curge decât de la data înştiinţării.
Detalii: [ link extern ]

Locator=proprietar, locatar=chirias

BESTD a scris:

Eu stiu ca din moment ce platesti chirie , si se strica ceva la instalatia sanitara, normal este sa plateasca proprietarul, este casa lui, si la urma urmei este normal sa se uzeze cate o baterie de chiuveta sau cada, ori se sprge o teava. Normal este sa prepare proprietarul, pentru ca este casa lui, nu este asa?

latka, utilizator
Noul Cod Civil actualizat 2024 - Legea 287/200
CAPITOLUL V
Contractul de locaţiune

SECŢIUNEA 1
Dispoziţii generale
Art. 1822

Răspunderea locatarului pentru bunul închiriat

(1) Locatarul răspunde pentru degradarea bunului închiriat în timpul folosinţei sale, inclusiv cea cauzată de incendiu, dacă nu dovedeşte că a survenit fortuit.

(2) El răspunde inclusiv pentru degradarea cauzată de membrii familiei sale, de sublocatarul său, ca şi de fapta altor persoane cărora le-a îngăduit în orice mod folosirea, deţinerea sau accesul la bun.