Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... S-a dat lege să nu mai trebuiască certificatul de ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

S-a dat lege să nu mai trebuiască certificatul de edificare de ...

Sa dat lege să nu mai trebuie certificatul de edificarea de la primărie și să mergi direct la cadastru aștept răspuns vă mulțumesc

Nelu.francezu.1958@gmail.com a scris:

Sa dat lege să nu mai trebuie certificatul de edificarea de la primărie și să mergi direct la cadastru aștept răspuns vă mulțumesc

V-am raspuns deja. Pentru inscrierea constructiei in cartea funciara este necesar certificatul de edificare al constructiei, care confirma faptul ca constructia a fost edificata in baza unei autorizatii de construire si exista proces-verbal de receptie.
Mai trebuie si o documentatie cadastrala intocmita de un topograf autorizat care se depune la cartea funciara. Nu poate o persoana fizica "sa mearga direct la cadastru".