Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Buna ziua Detin o firma (S.R.L ,neplatitor de TVA cu ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Buna ziua Detin o firma (S.R.L ,neplatitor de TVA cu un singur ...

Buna ziua

Detin o firma (S.R.L ,neplatitor de TVA cu un singur angajat-eu) si la inceputul anului am fost contractat de o firma recrutoare (cu sediul în U.K) pentru a presta servicii pe teritoriul Olandei catre Benelux N.V.
Firma olandeza plateste firmei recrutoare care la rândul ei plateste firma mea.Problema este ca firma recrutoare nu a platit factura pe ultimele 6 sapt .Intrebarea ar fi daca poate fi actionata in judecata firma recrutoare (cea din U.K) si daca da ,unde anume? O instanta din Romania,U.K ??

Multumesc
În contractul dvs încheiat cu firma din UK ce este menționat?
E un contract general.
Se specifica:
partile contractoare(firma mea si firma din UK)
orarul de munca ,
cheltuielile si data de facturare (de 2 ori pe luna) ,
liability ( sunt răspunzător daca ceva se defecteaza)
data de preaviz în cazul in care doresc incetarea colaborarii
Datele firmelor
Reguli pentru protectia datelor
Etc

SCA IONESCU & NOVAC a scris:

În contractul dvs încheiat cu firma din UK ce este menționat?