avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua! Mă puteți ajuta,va rog cu o informatie! ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua! Mă puteți ajuta,va rog cu o informatie! In septembrie ...

Bună ziua!
Mă puteți ajuta,va rog cu o informatie!
In septembrie 2022, Curtea de Apel a pronunțat sentința definitivă, prin care s-a constat că am fost concediată illegal și a dispus să-mi fie plătit concediu de odihna restant.
De atunci și pâna in prezent nu am primit suma totală datorata,ci doar aproximativ 5% din soldul initial.
Menționez că banii ce trebuie să-i primesc sunt de la o școala.
Intru sub incidența ORDINULUI nr. 3.841 din 26 februarie 2024privind stabilirea procedurii de efectuare a plății sumelor prevăzute prin hotărâri judecătorești având ca obiect acordarea unor drepturi de natură salarială stabilite în favoarea personalului din unitățile/instituțiile din învățământul preuniversitar de stat, aferente tranșelor cu data scadentă în anul 2024
EMITENT • MINISTERUL EDUCAȚIEI
Publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 230 din 19 martie 2024,chiar dacă a fost vorba de o concediere ilegala?
Vă mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: ella m , utilizator 15:18, 5 Iunie 2024
Procedura de plată eșalonată se aplica si in cazul dvs
Vă mulțumesc pt promtitudinea răspunsului dl Cornel Vasile.
Totuși,nu-l pot trage la răspundere pe dir care a întarziat in mod voit din sept 2022-februarie 2024,când a apărut legea privind plata eșalonată?Viață binecuvântată!
Nu ...sunt o gramada de OUG care prevad asa ceva .

– art. VI alin. (7) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 130/2021 privind unele măsuri fiscal-bugetare, prorogarea unor termene, precum și pentru modificarea și completarea unor acte normative, cu modificările și completările ulterioare;

– art. VI alin. (7) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 168/2022 privind unele măsuri fiscal-bugetare, prorogarea unor termene, precum și pentru modificarea și completarea unor acte normative, cu modificările și completările ulterioare;

– art. IX alin. (6) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 115/2023 privind unele măsuri fiscal-bugetare în domeniul cheltuielilor publice, pentru consolidare fiscală, combaterea evaziunii fiscale, pentru modificarea și completarea unor acte normative, precum și pentru prorogarea unor termene, cu modificările și completările ulterioare,
Ultima modificare: Miercuri, 5 Iunie 2024
Cornel Vasile, Consilier juridic
Vă mulțumesc!Viață binecuvântată!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

,, monitorul oficial al româniei anul 190 (xxxiv) — nr. 1186 ... bureac62 bureac62 ,, Monitorul oficial al României Anul 190 (XXXIV) — Nr. 1186 PARTEA I - LEGI, DECRETE, HOTĂRÂRI ȘI ALTE ACTE Vineri, 9 decembrie ... (vezi toată discuția)
Bună ziua,as dorii să știu dacă începând cu luna ianuarie ... Viovio36 Viovio36 Bună ziua,as dorii să știu dacă începând cu luna ianuarie se dă drumul la angajări la stat (in Ministerul Apărării mă interesează în mod special) (vezi toată discuția)
Aplicarea prevederilor oug 90/2017 privind unele masuri fiscal-bugetare, modificarea si completarea unor acte normative si prorogarea unor termene vio constantin vio constantin Se aplica prevederilor OUG 90/2017 privind unele masuri fiscal-bugetare, modificarea si completarea unor acte normative si prorogarea unor termene si ... (vezi toată discuția)