avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 904 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Este legal sa execute doar un girant sau CAR are ...
Discuție deschisă în Executare silită

Este legal sa execute doar un girant sau CAR are obligația legala ...

Este legal sa execute doar un girant sau, CAR are obligația legala de a executa toți giranti
Ultima modificare: Miercuri, 5 Iunie 2024
ionel62, utilizator
Cel mai recent răspuns: Adalbert Gabriel Gazdovici , Avocat 15:00, 5 Iunie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cand exista solidatitate pasiva, ca intre giranti, daca nu exista beneficiul de diviziune, cum se intampla la orice fel de creditare, creditorul poate alege sa execute pe oricare dintre debitori, cel care a platit avand o actiune impotriva celorlalti care n-au platit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Problema contract imprumut - girant cosmin8917 cosmin8917 Buna seara, In anul 2007 am girat un coleg coleg pt un contract de imprumut de la CAR. in anexa la contract privind girantul sunt doua clauze, respectiv ca ... (vezi toată discuția)
Sunt urmarit in calitate de girant al unui credit annyss annyss Buna ziua....am si eu o problema cu firma de recuperari [NUME]....acum cativa ani am fost girant pentru un credit la [BANCA]...persoana pentru care am fost ... (vezi toată discuția)
Executare silita c.a. c.a. s-a facut un imprumut si s-a girat cu o casa evaluata 85%,casa era asigurata.girantul a facut un act la notar prin care se obliga sa plateasca.acum la ... (vezi toată discuția)