Forum Discuţii juridice Executare silită Se poate face executare silita a unui imobil dacă la ...
Discuție deschisă în Executare silită

Se poate face executare silita a unui imobil dacă la data executării ...

Se poate face executare silita a unui imobil dacă la data executării sunt divorțat și nu a fost făcut partajul
Daca este bun comun intai se face partajul. El poate fi cerut si de creditor.
Vorbiti cu un avocat din timp ca sa nu va ia prin surprindere, ca puteti fi dezavantajat.
Liliana Gradinaru, Avocat
Bună ziua,
Bănuiesc că imobilul este dobândit în timpul căsătoriei, în devălmășie (nu pe cote-părți). În această situație, este nevoie ca înainte de executarea silită a imobilului, creditorul să ceară partajul (în care se va stabili și cota-parte ce vă revine dumneavoastră).
Textul legal care impune această procedură este 818 alin. (1) C.pr.civ. - cu mențiunea că în discuție este vorba despre un creditor personal al dumneavoastră și nu un creditor comun cu celălalt coproprietar.

Numai bine!