Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Bună ziua, dacă singura angajata a unei societăți ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Bună ziua, dacă singura angajata a unei societăți cu impozit ...

Bună ziua, dacă singura angajata a unei societăți cu impozit micro de 3%, întra în concediu creștere copil, societatea trece la impozit pe profit?
În cazul în care, în cursul unui an fiscal, o microîntreprindere nu mai îndeplineşte condiţia prevăzută la art. 47 alin. (1) lit. g) din Codul fiscal, aceasta datorează impozit pe profit începând cu trimestrul în care nu mai este îndeplinită această condiţie.

lit. g) are cel puţin un salariat, cu excepţia situaţiei prevăzute la art. 48 alin. (3) C.fisc.

In speta, va plati impozit pe profit daca intrati in CCC.