Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Bună ziua, pot opera stivuitorul tip manitou doar cu ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Bună ziua, pot opera stivuitorul tip manitou doar cu autorizația ...

Bună ziua pot opera stivuitorul tip manitou doar cu autorizația de stivuitorist? Sau mai îmi trebuie și altceva pe lângă aceasta autorizație.
Mulțumesc
In afara de lame pentru stivuitor cu ce mai este dotat/ functional, echipamentul ? Cupa, lama, echipament hidraulic, etc. ?
Gasiti informatii utile aici: [ link extern ]
si aici: [ link extern ] /
In autorizatia ISCIR pentru stivuitorist trebuie sa existe mentiune legata de celelalte activitati/ cu sau fara autorizare speciala, pe care le poate efectua echipamentul tehnic (ET)?
In cartea tehnica a ET se specifica si autorizatiile necesare. Daca se pot efectua lucrari de excavatii, trebuie si autorizatie de excavatorist/ buldozerist.
Legislatia generala o gasiti aici: [ link extern ]