Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Alcool la volan ciocolata ROM
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Alcool la volan ciocolata ROM

Ce putem face in situatia in care politia insista in prelevarea probelor biologice in urma testarii cu aparatul etilotest rezultatul fiind 0.13g/l chiar la cateva minute dupa consumarea unei ciocolatele ROM? Se pot actiona agentii respectivi in instanta pentru neglijenta sau abuz in serviciu? Multumesc!
raddw, utilizator
Bună ziua,

Producătorul ciocolatei ROM arată în mod clar că produsul are un conținut maxim de alcool de 1,6%.
În această situație, dacă etilotestul arată 0,13/%%, în vederea stabilirii cu exactitate a alcoolemiei, procedura prevede conducerea persoanei în cauză la o unitate spitalicească în vederea recoltării și analizării probelor biologice (sânge).
Este posibil ca dacă cei 0,13/%% provin din consumarea unei ciocolate ROM, rezultatul probelor de sânge să fie 0.

Conducerea sub influența băuturilor alcoolice se constituie contravenție dacă valoarea alcoolemiei este sub 0,8g/l alcool pur în sânge, respectiv infracțiune dacă valoarea alcoolemiei este peste 0,8g/l alcool pur în sânge.

Astfel, și pentru simpla încadrare juridică, este nevoie de prelevarea probei de sânge.

Întrucât întrebarea viza oportunitatea sau posibilitatea acționării agenților în instanță pentru neglijență sau abuz în serviciu, răspunsul este nu. Nu aveți niciun temei pentru o astfel de sesizare.

Numai bine!
Rezultatul in urma recoltarii probelor biologice a fost zero, dar pentru 0,13/%% este imperios necesar prin lege sa fie recoltate probele de sange? In conditiile in care cea mai apropiata unitate spitaliceasca din zona este la 1h de condus si in conditiile in care exista un singur echipaj de politie in localitate, localitatea ramanand implicit fara politie pentru o perioada de peste 4h.
Nu mai exista acel 0.4g/l sub care un simplu avertisment ar fi fost mai mult decat suficient?
Iar pentru 0.13g/l in aerul expirat, dar 0 in sange, exista posibilitatea sanctionarii, iar daca da, care ar putea fi sanctiunea?

Va multumesc pentru ajutor si o zi frumoasa!
Bună ziua.
Întrucât încadrarea juridică depinde de concentrația de alcool din sânge, da - este necesară testarea. Cu toate acestea, obligatorie este doar în situația în care valoarea în fiolă ar fi arătat peste 0.4/%%. În situații de sub o,4/%%, aveți posibilitatea să cereți să fiți testat.
În această situație, considerați-vă norocos. Dacă agenții ar fi acționat exclusiv pe baza probei din aerul expirat, ați fi rămas fără permis de conducere pentru 3 luni.
Nu, nu există niciun prag. tot ce este peste 0 (adică și 0.000000001) este contravenție. Tot ce este peste 0.8 este infracțiune.

Numai bine!
Robert Mărginean, Avocat