Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Timbraj cerere de interventie in calitate de persoana ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Timbraj cerere de interventie in calitate de persoana interesata ...

Timbraj cerere de interventie in calitate de persoana interesata

Doresc sa depun o cerere de interventie in calitate de persoana interesata intr-un dosar penal aflat in camera preliminara unde se discuta desfintarea unui contract de vanzare cumparare al unei locuinte ( desfintarea este pe motiv ca actul contine unele date falsificate)

Nu gasesc informatia pentru taxa de timbru, cred ca nu va fi calculata la valoarea impozabila a imobilului .

Multumesc
Bună ziua!
Fiind vorba despre un dosar penal, acesta este guvernat de regulile de procedură penală.
Intervenția în proces este reglementată de codul de procedură civilă (intervenție voluntară - principală/accesorie sau intervenție forțată). Intervenția este străină de procedura penală, la fel și taxa judiciară de timbru.

În funcție de "interesul" dumneavoastră, veți putea fi considerată persoană vătămată, care este definită de art. 79 C.pr.pen. ca fiind persoana care a suferit o vătămare fizică, materială sau morală prin fapta penală, însă dat fiind că este cel mai probabil vorba despre o infracțiune de fals, chestiunea este mai nuanțată întrucât această infracțiune nu are un subiect pasiv determinat (cum este, spre exemplu, infracțiunea de furt sau de lovire).

Vă recomand să apelați la un avocat care să analizeze punctual situația dumneavoastră și să vă sfătuiască în ceea ce privește posibilitățile dumneavoastră legale.

Numai bine!