Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Rezidenta fiscala in Germania dar job pentru o firma ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

Rezidenta fiscala in Germania dar job pentru o firma din Romania

Buna ziua,

prietena mea lucreaza pentru o companie din Romania, dar ar dori sa se mute permanent in Germania, la mine. Insa ar vrea sa lucreze in continuare pentru firma din Romania. Ii place colectivul si lucreaza 100% remote. Nu va reprezenta firma din Romania aici, deci nu va presta aici servicii in numele firmei din Romania. Pur si simplu, vrea sa se mute aici si sa continue sa lucreze pentru firma din Romania.

Insa, isi face griji in ceea ce priveste dubla impozitare.

As dori sa stiu daca este posibil ca angajatorul din Romania sa ii dea salariul brut, iar ea sa se inregistreze fiscal aici, sa declare salariul brut si sa plateasca aici taxele aferente, inclusiv asigurarea medicala si contributia la pensie?

Va multumesc anticipat.

Max
george-neagu, moderator
Nu. Angajatorul va plăti în continuare în România. Nu există riscul dublei impozitări.
Iulian MANEA, Contabil