Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua, am fost parte vatamata si m-am constituit ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua, am fost parte vatamata si m-am constituit parte civila ...

Buna ziua,
am fost parte vatamata si m-am constituit parte civila in proces penal. Am aflat ca pot solicita sa particip la audierile persoanelor catre care am formulat plangerea penala. Va rog frumos sa imi spuneti temeiul legal , articolul din legea penala, intrucat doresc sa formulez cererea si sa o depun. Multumesc frumos.
Buna ziua, De unde ati aflat ca puteti solicita sa participati la audierile persoanelor catre care ati formulat plangerea penala?
Buna ziua, am vizionat intamplator o emisiune tematica la care erau invitati avocati penalisti.
Buna ziua, da, posibil sa va fi scapat ceva, mai ales ca era o discutie probabil mai larga. Nu ati indicat despre ce faza a procesului penal este vorba.
Avocatul persoanei vatamate /partii civile are dreptul in anumite conditii sa asiste la anumite acte de urmarire penala, deci in faza de urmarire penala vorbim.
Daca vorbim despre faza de urmarire penala, spre exemplu, daca mergem pe logica inteleasa de dvs, orice persoana care face o plangere, la cererea sa, ar trebui invitata sa participe la audierea chiar si in calitate de martor a celui impotriva caruia s-a facut plangerea. Nu se poate asa ceva. Initial urmarirea penala debuteaza in rem si persoanele audiate, de cele mai multe ori, au doar calitatea de martori. Insa, de la etapa in rem si pana la a se pune in miscare actiunea penala este cale lunga. Deci, repet este posibil sa nu fi inteles dvs despre ce se discuta la acea emisiune.
Da, daca insa vorbim despre faza de judecata, o sa fiti prezenta la termene si o sa adresati intrebari.
In ce priveste plangerea depusa de mine , este dosar deschis ptr art 192/1-2 cod penal reunit cu inca un dosar anterior deschis ptr neglijenta in serviciu(medical) care a dus la deces . In acest moment se adună probe/ cercetare/urmarire penala - dosarul reunit fiind transmis de parchet la politie. Institutia si pers impotriva carora a inceput cercetarea sunt cu multa influenta care deja se resimte din cele depuse la dosar, astfel incat de aici s-a nascut interesul meu de a participa la audierea lor, doar in scop de a-mi nota ,,afirmatii,, pe care nu le vor putea proba sau ptr care deja am probe eu, despre care ei nu stiu ca le am. Inca suntem la consultare de dosar fiind extrem de stufos ( peste 5 volume/1500 pag aprox), urmeaza cerere de probe si completarea plangerii in raport de ce am identificat in dosar, urmeaza sa depun propriile probe pe care le voin selectiona in functie de ceea ce trebuie sa combat din sustinerile celor impotriva carora am indreptat plangera .... in plus ma gandesc ca daca as fi prezenta in totala tacere, fara sa scot un cuvant in timpul audierii , s-ar reduce neadevarurile cu care intentioneaza sa se disculpe... sper sa fie mai retinuti de la a minți daca as fi de față. Va multumesc.
Puteți angaja un avocat care sa fie prezent și ulterior să vă țină la curent, dvs nu puteti, avocatul dvs. da. Iar temeiul este art. 93 alin. 1 raportat la art. 92 alin. 2 cod procedură penală.
Dvs. puteti doar să consultați dosarul, nu să participați la audieri sau alte acte care se efectuează în dosar.

Maria Adriana Marinescu a scris:

In ce priveste plangerea depusa de mine , este dosar deschis ptr art 192/1-2 cod penal reunit cu inca un dosar anterior deschis ptr neglijenta in serviciu(medical) care a dus la deces . In acest moment se adună probe/ cercetare/urmarire penala - dosarul reunit fiind transmis de parchet la politie. Institutia si pers impotriva carora a inceput cercetarea sunt cu multa influenta care deja se resimte din cele depuse la dosar, astfel incat de aici s-a nascut interesul meu de a participa la audierea lor, doar in scop de a-mi nota ,,afirmatii,, pe care nu le vor putea proba sau ptr care deja am probe eu, despre care ei nu stiu ca le am. Inca suntem la consultare de dosar fiind extrem de stufos ( peste 5 volume/1500 pag aprox), urmeaza cerere de probe si completarea plangerii in raport de ce am identificat in dosar, urmeaza sa depun propriile probe pe care le voin selectiona in functie de ceea ce trebuie sa combat din sustinerile celor impotriva carora am indreptat plangera .... in plus ma gandesc ca daca as fi prezenta in totala tacere, fara sa scot un cuvant in timpul audierii , s-ar reduce neadevarurile cu care intentioneaza sa se disculpe... sper sa fie mai retinuti de la a minți daca as fi de față. Va multumesc.