Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Frauda de catre un salariat de la supermarket-ul in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Frauda de catre un salariat de la supermarket-ul in care lucreza ...

Frauda de catre un salariat de la supermarket-ul in care lucreza a unui pachet de biscuiti, unui pachet de servetele si unui recipient cu apa plata, cum trebuie cercetata de catre angajator? Este motiv de concediere si cercetare disciplinara? In cat timp de la producerea faptei aceasta poate fi reclamata in instanta, daca angajatul nu accepta demisia, prin waterboarding-ul comisiei de disciplina?? Multumesc anticipat!
annahm11, utilizator
Poate fi motiv de cercetare disciplinara, iar angajatorul in urma cercetarii disciplinare poate aplica una din sanctiunile de mai jos:
a) retrogradarea din functie, cu acordarea salariului corespunzator functiei in care s-a dispus retrogradarea, pentru o durata ce nu poate depasi 60 de zile;
b) reducerea salariului de baza pe o durata de 1-3 luni cu 5-10%;
c) reducerea salariului de baza si/sau, dupa caz, si a indemnizatiei de conducere pe o perioada de 1-3 luni cu 5-10%;
d) desfacerea disciplinara a contractului individual de munca.

Cererile în vederea soluţionării unui conflict de muncă pot fi formulate:
,,....
c) în termen de 3 ani de la data naşterii dreptului la acţiune, în situaţia în care obiectul conflictului individual de muncă constă în plata unor drepturi salariale neacordate sau a unor despăgubiri către salariat, precum şi în cazul răspunderii patrimoniale a salariaţilor faţă de angajator;
Cornel Vasile, Consilier juridic