Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Exista vreo lege care reglementeaza pretul ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Exista vreo lege care reglementeaza pretul apei in ...

Buna ziua!
Exista vreo lege care reglementeaza pretul apei in Romania? Asociatia de proprietari unde detin un imobil este furnizor privat de apa/canalizare (indepenent de RAJA) si factureaza metrul cub de apa cu 35 lei, in conditiile in care nu am gasit nicaieri un pret atat de mare.
Va multumesc si astept cu interes raspunsul dumneavoastra!
O zi buna!
Buna ziua! Aveti dreptul sa vedeti facturile asociatiei. Solicitati facturile. Preturile medii sunt intre 9 si 16 lei/mc.
Cred ca la dvs se mai factureaza si altceva. Posibil canalizare, si va creste costul total. Apa se scurge undeva.
O lege pentru ce vreți dvs nu există. Prețurile sunt stabilite de autoritățile locale . Consumul de apă menajeră include și canalizarea
adriandimitriu, utilizator
Exista o autoritate națională care aproba aceste preturi. 35 RON, indiferent ca e un preț ce conține și partea de canalizare, e foarte mare. Luați legătura cu ANRSC.
[ link extern ] /

Asociatia de proprietari este furnizor propriu adica?
35lei m3 este pretul pe m3 de apa rece sau calda?
Au si canalizarea si epurare proprie?
Multumesc pentru raspuns.
Cei de la asociatie sunt furnizori de apa si pretul este pentru apa rece + canalizare.

w_v_w_v a scris:

Asociatia de proprietari este furnizor propriu adica?
35lei m3 este pretul pe m3 de apa rece sau calda?
Au si canalizarea si epurare proprie?