avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1059 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Exista vreo lege care reglementeaza pretul ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Exista vreo lege care reglementeaza pretul apei in ...

Buna ziua!
Exista vreo lege care reglementeaza pretul apei in Romania? Asociatia de proprietari unde detin un imobil este furnizor privat de apa/canalizare (indepenent de RAJA) si factureaza metrul cub de apa cu 35 lei, in conditiile in care nu am gasit nicaieri un pret atat de mare.
Va multumesc si astept cu interes raspunsul dumneavoastra!
O zi buna!
Cel mai recent răspuns: Helena_18 , utilizator 19:39, 8 Iunie 2024
Buna ziua! Aveti dreptul sa vedeti facturile asociatiei. Solicitati facturile. Preturile medii sunt intre 9 si 16 lei/mc.
Cred ca la dvs se mai factureaza si altceva. Posibil canalizare, si va creste costul total. Apa se scurge undeva.
O lege pentru ce vreți dvs nu există. Prețurile sunt stabilite de autoritățile locale . Consumul de apă menajeră include și canalizarea
Ultima modificare: Sâmbătă, 8 Iunie 2024
adriandimitriu, utilizator
Exista o autoritate națională care aproba aceste preturi. 35 RON, indiferent ca e un preț ce conține și partea de canalizare, e foarte mare. Luați legătura cu ANRSC.
[ link extern ] /


Asociatia de proprietari este furnizor propriu adica?
35lei m3 este pretul pe m3 de apa rece sau calda?
Au si canalizarea si epurare proprie?
Multumesc pentru raspuns.
Cei de la asociatie sunt furnizori de apa si pretul este pentru apa rece + canalizare.

w_v_w_v a scris:

Asociatia de proprietari este furnizor propriu adica?
35lei m3 este pretul pe m3 de apa rece sau calda?
Au si canalizarea si epurare proprie?


Alte discuții în legătură

Calcul pret corectat canal+epurare iulianaraU iulianaraU Buna ziua, Efectuez o expertiza contabila judiciara si am nevoie de niste informatii despre cum se calculeaza pretul corectat la canal+epurare. Se calculeaza ... (vezi toată discuția)
Se plateste apa consumata si cea scursa la canal? Pilu Pilu Buna ziua, as avea o intrebare, daca ma poate lamuri cineva: La nota de plata pentru luna octombrie la apartamentul baiatului meu apare la prima rubrica: Apa ... (vezi toată discuția)
Cat costa un metru cub de apa rece si unul de apa calda in orasul constanta??? marianb13 marianb13 as vrea sa stiu cat costa un metru cub de apa rece si unul de apa calda pt judetul Constanta....si as vrea sa mai stiu daca afirmatia e corecta : 1 mc de apa ... (vezi toată discuția)