Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Exista vreo lege care reglementeaza pretul ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Exista vreo lege care reglementeaza pretul apei in ...

Buna ziua!
Exista vreo lege care reglementeaza pretul apei in Romania? Asociatia de proprietari unde detin un imobil este furnizor privat de apa/canalizare (indepenent de RAJA) si factureaza metrul cub de apa cu 35 lei, in conditiile in care nu am gasit nicaieri un pret atat de mare.
Va multumesc si astept cu interes raspunsul dumneavoastra!
O zi buna!

Multumesc pentru raspuns!

latka a scris:

Exista o autoritate națională care aproba aceste preturi. 35 RON, indiferent ca e un preț ce conține și partea de canalizare, e foarte mare. Luați legătura cu ANRSC.
[ link extern ] /

Multumesc pentru raspuns!

trandafir2 a scris:

Buna ziua! Aveti dreptul sa vedeti facturile asociatiei. Solicitati facturile. Preturile medii sunt intre 9 si 16 lei/mc.
Cred ca la dvs se mai factureaza si altceva. Posibil canalizare, si va creste costul total. Apa se scurge undeva.

Multumesc pentru raspuns!

adriandimitriu a scris:

O lege pentru ce vreți dvs nu există. Prețurile sunt stabilite de autoritățile locale . Consumul de apă menajeră include și canalizarea