Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Bună ziua tuturor am o întrebare dacă un membru al ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Bună ziua tuturor am o întrebare dacă un membru al familiei ...

Bună ziua tuturor am o întrebare dacă un membru al familiei , mai bine zis unul dintre copi având vârstă de 23 de ani are o datorie economica .... fața.de o alta persoana fizica inafara familiei ! Împrumutul poate fi dovetit prin tranzacti bancare cu documente
bancare . În cazul în care copilul nu vrea sa își plătească datoriile fata de cealaltă persoana după mai multe amânări!!! Ce posibilitate exista ca să poată Recupera valoarea Împrumutului!... părinți pot fi obligați prin lege sa restitui datoria copilului lor ținând cont ca copilul nu are nimic pe numele lui . Va mulțumesc anticipat cu respect!!!
Buna ziua

părinți pot fi obligați prin lege sa restitui datoria copilului lor ținând cont ca copilul nu are nimic pe numele lui

Nu. Omul e major, are 23 de ani.

Vi s-ar parea normal ca un parinte de 60 de ani sa raspunda pentru datoriile unui fiu de 30 de ani???
Puteti insista cu executarea și după ce mor parintii și copilul va deveni mostenitor, va puteți recupera datoria. Acuma ,în niciun caz nu puteti obliga parintele sa plateasca datorii ale copilului major.
Fiecare raspunde pentru propriile obligatii. Daca parintii nu au fost giranti, atunci nu rapsund.