Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Am de efectuat o succesiune si fratele meu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Am de efectuat o succesiune si fratele meu are probleme ...

Buna ziua,
Am de efectuat o succesiune si fratele meu are probleme medicale. a fost pus sub interdictie cu tutore special. notarul refuza dezbaterea succesiunii pe motiv ca dispozitivul de admitere este general: "admite cererea avand ca obiect tutela speciala si dispune instituirea tutelei speciale pe o perioada de 15 ani". Mentionez ca in cerere am solicitat si autorizarea petentei sa accepte si dezbaterea succesiunii in numele interzisului. Am solicitat adresa de completare dispozitiv( sa fie mentionate toate solicitarile din cerere) insa aceasta a fost respinsa. Este necesar si curator? Va rog sa ma ajutati sa ne spuneti ce demers ar trebui sa facem in continuare pentru a putea finaliza succesiunea. Multumesc.
Buna ziua, Datele pe care le furnizati sunt insuficiente.
Ce curator daca are deja tutore?, si chiar si special.
Trebuie vazut in concret dosarul dvs.!
Cu siguranta ati avut avocat acolo. Ce spune avocatul dvs?
In astfel de cazuri trebuie avocat care sa vada situatia Da Capo al Fine.