Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Vă scriu cu mare amărăciune în suflet. Sotul meu a ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Vă scriu cu mare amărăciune în suflet. Sotul meu a înjunghiat ...

Vă scriu cu mare amărăciune în suflet. Sotul meu a înjunghiat un coleg de muncă pe motiv că am ieșit la o cafea cu el. L-a urmărit și i-a bagat cutitul in piept aproape de inima dar s-a blocat într-o coastă iar rana a fost minoră. Baiatul a plecat de la spital la cateva ore. A hotărât ca nu va face plangere penala dar tot i-au luat declarație. Ce urmează să se intample? Credeți că e vreo șansă să nu faca închisoare? Nu mai are antecedente, are loc de muncă stabil. Are 28 de ani..
Bună dimineața! Totul depinde de încadrarea pe care o vor da procurorii. Este o mare posibilitate sa fie încadrat la tentativă de omor ca urmare a metodei folosite și a zonei vizate. De asemenea, în funcție de locul unde a fost săvârșită fapta mai pot fi adăugate câteva infracțiuni cum ar fi portul si folosirea fără drept de arme albe, tulburarea ordinii și liniștii publice etc. Șansele sunt aproape de zero sa scape de închisoare. Totuși căutați un avocat bun, cu experiență în penal care sa îl reprezinte. Asa ar avea cele mai multe șanse pentru o pedeapsa mai blândă, dar nici avocații nu pot face minuni când faptele sunt atât de grave.
La o infracțiune atât de gravă, este cam imposibil să scape de pușcărie.
A săvârșit cu intenție și premeditat o tentativă de omor.
Dapix, utilizator
Daca se afla va ajunge arestat.
Pare clar tentativa de omor. Eu fac din negru alb in cazurile penale dar aici nu merge...
Sa aiba avocat bun și nu formal.
Contează la pedeapsa, la anii de închisoare.

București 2024
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Din ce știu eu, spitalul și doctorul care l-a preluat trebuie obligatoriu să anunțe poliția.
În plus, poate MARTORII au sunat la 112.

Poate victima este în stare de șoc, și îi este frică să depună plângere penală.
Deci cu siguranță oamenii legii vor fi informați ce s-a întâmplat, sau deja știu totul.

La o infracțiune atât de gravă, va face ani mulți de pușcărie, chiar și fără ca victima să depună plângere penală.

Gândiți-vă că totuși a înjunghiat UN OM, nu un porc.
Dapix, utilizator
Da, spitalul anunță obligatoriu.
Doar cei care nu ajung la spital mai scapa...
Sunt și cazuri de acest fel.

București 2024